Boşanma Avukatı

Boşanma Avukatı

Boşanma Avukatı ve Boşanma Davası Maliyeti Ne kadardır? Boşanma davası açma ücreti anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi boşanma davası açılacağına göre farklılık gösterebilir. Boşanma davası açabilmek için ilk olarak başvuru harcının ödenmesi gereklidir.

Boşanma davası harç ücreti 2019 yılında 35,90 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca posta ve müzekkere masrafları için de avans ödenmesi şarttır. Bu da 100 TL’dir. Bunların yanı sıra avukata vekalet verilmesi halinde avukatlık ücreti de boşanma davası maliyetine eklenecektir. Avukat ücretleri avukatın tecrübesi, davanın zorluğu gibi faktörlere göre belirlenir.

Boşanma Davasında Avukatın Önemi

Avukatsız boşanma davası ücreti yalnızca dava masraflarını kapsamasından dolayı birçok kişi davasını avukatsız açmayı düşünebiliyor. Fakat avukatın olmadığı bir boşanma sürecinde ciddi hak kayıpları söz konusu olabilir.

Özellikle anlaşmalı boşanmalarda protokole imza atılmadan önce avukatın görüşü alınması oldukça önemlidir. Bunun dışında çekişmeli boşanma davalarında ise davanın lehine sonuçlanmasını isteyen kişilerin avukata vekalet vermesi gereklidir.

Ayrıca avukata vekalet verilmesinin ardından duruşmada bulunma zorunluluğu da ortadan kalacaktır. Tüm bu avantajlarından dolayı da pek çok kişi boşanma davasını avukat vekaletinde ilerletiyor. 

Boşanma Davası Fiyatları

Boşanma davası ücreti arasında başvuru harcı vardır. Bu harç 2019 yılında 35,90 TL olarak belirlenmiştir. Bunun dışında dava açabilmek için posta ve müzekkere masraflarının da karşılanması gereklidir. İlgili yetkililerce belirlenen bu ücret ise 100 TL’dir. Boşanma davası için bir avukata vekalet vermek isteyen kişi anlaşacakları avukatın da ücretini karşılamalıdır. Boşanma avukatı ücretleri ise avukatın tecrübesine ve boşanma davasının zorluğuna göre farklılık gösterebilir.

Boşanma Davalarında Avukatlık Danışma Ücretleri

Boşanma davaları avukatsız bir şekilde açılabilir. Avukatsız boşanma davası ücreti ise yalnızca dava harçlarını ve masraflarını içerir. Fakat avukatsız bir şekilde boşanmak isteyen kişiler birçok hak kaybı ile karşı karşıya kalabilir. Bundan dolayı boşanma sürecinin avukat vekaletinde başlatılması pek çok uzman tarafından tavsiye edilir.

Tüm bunlara rağmen avukat tutmak istemeyen kişiler danışmanlık alabilmek maksadıyla da avukatlara başvurabilir. Bu danışmanlık ücretli olarak yapılan bir şeydir. Avukatların danışmanlık ücretleri illere göre farklılık gösterebilir. Bunun için hangi ildeki bir avukata boşanma hakkında danışılmak isteniyorsa o ilin barosunun belirlediği ücrete bakılması gereklidir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN