Ankara Boşanma Davası Ücreti

Ankara Boşanma Avukatı Ücretleri 2018 – 2019

Ankara Boşanma Davası Ücreti Ne Kadar? Ankara’da uzman boşanma avukatı ücretleri 2018 – 2019 yargı döneminde de belirlenen asgari avukatlık hizmeti ücreti üzerinden değer kazanmaktadır.

Avukatlık Kanunu’nda yer alan hükümlere göre Türkiye Barolar Birliği’nin ve diğer resmi kurumların faaliyetlerine göre belirlenen asgari avukatlık hizmeti ücreti, bir davada avukata vekalet veren davacı veya davalının söz konusu almış olduğu hukuki hizmet için ödemesi gereken en az tutarı ifade etmektedir.

Dolayısıyla avukatlık ücreti belirlenen asgari tutarın altında olamaz. Bununla birlikte Ankara boşanma avukatı ücretleri 2018 – 2019 yılları arasında pek çok farklı kritere göre belirlenmektedir. Bu noktada sabit bir boşanma avukatı ücretinden bahsetmek mümkün değildir.

Ankara Boşanma Avukatı Ücretleri 2018 – 2019

Boşanma davalarında, vekalet verilen avukata ödenmesi gereken ücretin tutarı, davanın zorluğuna ve kapsamına doğru orantılı olarak artış göstermektedir. Çünkü avukatlar için belirlenen ücret konusunda en önemli husus, davada görev alacak olan avukatın boşanma davası süresince harcayacağı emek ve zaman olmaktadır.

Dolayısıyla boşanma davası süresince avukatın yapacağı işlemler, yazışmalar, araştırma ve delillerin toplanması gibi faaliyetler boşanma avukatı ücretine doğrudan etki etmektedir. Boşanma davası avukat ücreti 2019 yılında da yukarıda bahsetmiş olduğumuz nedenlerden dolayı kesinlik kazanan bir konu değildir.

Anlaşmalı veya Çekişmeli Boşanma Davalarına Göre Avukatlık Ücretleri

Bununla birlikte boşanma davasının anlaşmalı boşanma davası veya çekişmeli boşanma davası olması da avukatın talep edeceği hizmet bedeline etkisi olan bir husustur. Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi her yıl Türkiye Barolar Birliği tarafından avukatların yıl içinde alması gereken asgari avukatlık hizmeti ücreti açıklanmaktadır. Her ne kadar avukatların belirlenen asgari avukatlık ücreti altında bir tutar üzerinden vekalet alması konusunda belirlenen birtakım kurallar olsa da avukatların bu ücretin altında bir avukatlık hizmetini yerine getirmesi yine kendi inisiyatifindedir.

Anlaşmalı boşanma ücreti 2019 yılında avukatların talep ettiği ücretler arasında yer almaktadır. Buna göre anlaşmalı boşanma davalarında Baro tarafından tavsiye edilen avukat vekalet ücreti 5 bin TL’dir.

Çekişmeli boşanma davalarında ise 2018 – 2019 yargı döneminde barolar tarafından belirlenen avukatlık ücreti ise 7 bin 300 TL’dir. Bu ücretler her ne kadar pek çok kişi için karşılaması oldukça güç olan meblağlara tekabül etse de yazımızda belirtmiş olduğumuz gibi bazı avukatlar söz konusu ücretlerden daha düşük tutarlarda hukuki hizmet vermeyi kabul etmektedir. Ankara boşanma avukatı ücretleri 2018 – 2019 konusuna ilişkin merak edilen detayları hukuk büromuzla iletişime geçerek alabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN